[Ana Sayfa] [Merkez Hakkında] [Psikoteknik Değerlendirme] [Merkeze Nasıl Başvurulur?] [Merkezde Verilen Hizmetler]

[Güvenli Sürücülük] [Laboratuvardan Görüntüler] [Bağlantılar] [Yayınlar] [İletişim]

EGE ÜNİVERSİTESİ PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME MERKEZİ 

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünün bünyesinde yer alan “Psiko-teknik Değerlendirme Merkezi, EBİLTEM Uydu Laboratuvarı” kuruluş çalışmaları 1998 yılında başlamış, Ocak 2002 yılında bugünkü şeklini almıştır. 1998 yılında “İzmir Güzelyalı Rotary Kulübü” ve “Schuhfried Ges.M.B.H.” katkılarıyla Edebiyat Fakültesinde kurulan laboratuvar, 1 adet Viyana Test Sistemi ve Periferal Görme Test araçlarıyla hizmete başlamıştır. İlk yıl ülkemizde gerçekleştirilen norm çalışması için veri toplama ve değerlendirme, ulaşım şirketlerine sürücü değerlendirmesi ve sürücü seçimlerinde danışmanlık konularında çalışmış olan laboratuvar, 2000 Ocak ayında İl Sağlık Müdürlüğünden Çalışma Uygunluk Belgesini alarak Türkiye’nin ilk “Psiko-teknik Değerlendirme Merkezi” olmuştur. Bu tarihten sonra merkezimizde trafik ihlalleri nedeniyle ehliyetleri ellerinden alınan sürücüler, testlerden geçirilmeye başlanmış ve bugüne kadar toplam 1500’ü aşkın kişi testten geçirilmiştir. 

Merkezin temel amacı trafik güvenliğine katkıda bulunmaktır. Bu amaçla bir yandan test geliştirme ve uygulama çalışmaları devam ederken diğer yandan sürücü davranışı, risk alma, kazaya yatkınlık ve sürücü rehabilitasyonu konularında projeler geliştirmekte ve çalışmalar yapılmaktadır. Bu konulara ek olarak hiperaktiflik ve dikkat eksikliğinin teşhis ve tedavi aşamalarında, nörolojik alanlarda, spor psikolojisi ve madde kullanımı ve bağımlılığı alanlarında araştırmalar yapılmaktadır.

Merkez, Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) ve Edebiyat Fakültesi’nin katkılarıyla yeni mekanına 2002 yılı başında taşınmış ve ikinci bir  test sisteminin daha alınmasıyla hizmet kapasitesini genişletmiştir. Bugün merkez, günde ortalama 10 kişinin testten geçebileceği, 15 kişinin eğitim alabileceği, 12 uzman ve psiko-teknik değerlendirme konusunda sertifikalı psikologun hizmet verdiği bir kapasiteye ulaşmıştır.

Psiko-teknik Değerlendirme Merkezi EBİLTEM Uydu Laboratuvarı yönetim ve araştırma grubu aşağıda sunulmuştur:

 

YÖNETİM

Prof. Dr. Nuri Bilgin

Prof. Dr. Sonia Amado

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Koyuncu

Uzm. Gülin Kaçaroğlu